• et
  • en
  • ru
  • fi
  • lv

ÄRIPÄEV: Värbamisvideo aitas aastaga luua 115-liikmelise tiimi

29.05.2020

Kogupere meelelahutuskeskuse Super Skypark ja vaateratta Skywheel of Tallinn lansseerimine värbamisturul pälvis kaks väärikat tunnustust – Värbamisturunduse Auhinnad 2019 ( 2. koht) ja PARE konkursil Parim Personaliprojekt 2020 ( 2. koht). Artikkel ilmus Äripäeva ajakirjas Personali Praktik>>

Regina Reisig – Super Skyparki personalijuht

Tarvo Sarmet – Super Skyparki turundusjuht

Kuidas värvata sada inimest asutusse, mida pole veel olemas ja mille kontseptsioonile pole sarnast ka lähiriikides? Kuidas koostada potentsiaalsete töötajate andmebaas, kui avamistähtajad nihkuvad mitu kuud ja sihtrühm on noored? Kuidas mõjuda lahedalt ja panna noored huvituma ametikohtadest, mis esialgu ei pruugi ahvatleda, näiteks koristamine ja laste järele vaatamine? Kuidas tekitada soovitusturundust, kui polegi veel kellelegi palka maksnud?

Taustaks kogemus Siberist ja Islandilt

Skypark avas uksed 2009. aastal Tallinnas Pärnu maanteel, olles esimene batuudikeskus terves Euroopas. Üheksa tegevusaasta jooksul kasvas keskuse külastatavus pidevalt. Samal ajal eksportisime Skyparki unikaalset kontseptsiooni Lätisse ja Leedusse, Ukrainasse ja Venemaale, projekteerides ja nõustades sealseid keskusi. Viimati avas täielikult Eesti eeskujul rajatud keskus uksed Islandil. Lõpuks otsustasime tuua aastatega kogutud kogemused ja ideed tagasi kodumaale, et avada Tallinnas täiesti uuel tasemel regiooni suurim siseruumides tegutsev kogupere meelelahutuskeskus Super Skypark – üle kuue korra suurem kui senine. Lisaks batuutidele on seal põrkeautod ja teaduskeskus, kinod ja ronimislinn ning katusel vaateratas, mis Tallinna uue maamärgina särab üle linna.

T1 Mall of Tallinna neljandale korrusele rajatavasse jalgpalliväljakust suuremasse kogupere meelelahutuskeskusesse vajasime senise 15 töötaja asemel üle 100 uue ja särava teenindaja, koka ja puhastusteenindaja. Aga kuidas neid värvata, kui uus keskus pole veel valmis ja vana keskus ei anna aimugi sellest, mida plaanime teha?

Uue keskuse avamise aeg polnud ehitusbuumi segaduste tõttu kindel. Äriplaani järgi pidid töötajad olema koolitatud ja töövalmis septembris, aga tegelikult avati maja alles novembris. Võime süüdistada ka Donald Trumpi, kelle kehtestatud terasetollid lükkasid meie kõige rohkem avalikku tähelepanu pälvinud atraktsiooni – vaateratta – valmissaamise üldse uudeaastasse.

Värbamisvideo kolmeosaline retsept

Kõigepealt oli vaja luua maine tööandajana ning anda põhjus suust suhu info levitamiseks. Retsept oli kolmeosaline: tuleb võtta ainuke asi, mis sul juba olemas on ehk meie puhul vaade.

Teiseks tuleb julgeda enda üle naerda ja lisada videosse ainuke asi, mida kõik sinuga seostavad – meie puhul kodune batuut. Kolmanda komponendina tuleb valida tegelaskuju, kelle laulutekstid on sama lennukad kui milleniaalide unistused ning kes samas suudab iseenda ja meie kui tööandja argipäeva määramatust tajuda mõnusa irooniaga.

Meie valisime räppar Tigrani. Tema osalusel sündis 2018. aasta kevadel värbamisvideo, mis on tänaseni nähtav meie värbamislehel  ning saanud YouTube’is 58 000 vaatamist. Aktiivsel värbamisperioodil 2018. aasta juunist 2019. aasta maini vaadati videot keskmiselt tuhat korda nädalas. Sellele lisaks sai video sotsiaalmeedias upitamise tulemusena veel 26 000 vaatamist. Samal ajal kui video like’e kogus, kaardistasime vanas keskuses tehtud kvalitatiivintervjuude põhjal peamised külastajaprofiilid ja alustasime teenusedisainiga.

Sõnastasime põhiväärtused, mille põhjal uue organisatsiooni üles ehitame ja millele peaks ideaalis vastama kõik meie töötajad. Põhiväärtusi sai kuus, nagu ka tegelasi meie logol. Nii sai iga tegelane endale nime, iseloomu, supervõime ja väärtuse, mille eest just tema seisab. Siiani saavad uued töötajad tööle asudes valida, millise superkangelasega nad kõige enam samastuvad ja kinnitavad selle endale nimesildi külge. Suve lõpuks oli tõsiseltvõetavaid sooviavaldusi kogunenud 250. Video oli ahvatlenud ka paljusid keskastmejuhte, kellele paraku vabu kohti pakkuda polnud.

Lisaks video põhjal suve jooksul kogunenud huviliste baasile reklaamisime tööpakkumisi kleepsudega ühistranspordis ja kinodes. Tegime koostööd Töötukassaga ning olime valmis ka erivajadusega töötajate värbamiseks. Septembris alustasime grupiintervjuudega, kus osalesid personalijuht, kaheksa töösoovijat iga grupivestluse kohta ning nende tulevane otsene juht. Videos esitletud fantaasiarikastest ametikohtadest oli konkurentsitult ihaldusväärseim positsioon Batuudi Kunn ja tuli seletada, et Kunn viibib osa ajast ka letis või kassas.

Avamisajad muudkui nihkusid, aga vähemalt olid meil kaardistatud vajalikud ametikohad ja paigas motivatsioonipakett. Paarikuune ooteaeg mõjuski lojaalsustestina. Samas töötas videoga loodud maine juba meie kasuks. Osa huvilisi, kes meist ooteaja tõttu kiirema tööpakkumise kasuks loobusid, olid nelja kuu pärast ringiga meie juures tagasi.

Pitsad tolmusel ehitustandril

Lõpuks toimus 17. novembril keset betoonitolmust ehitustandrit kõigi töötajate esimene ühine koolituspäev. Esimene loovusülesanne oli endale seminaritooli kokku panemine. Rääkisime väärtustest, teenindusest, töökorraldusest. Lõunaks pakkusime pitsasid, mis olid samal päeval käivitatud köögi esimene toodang. Järgmise kahe nädala jooksul kaasati töötajaid kergematesse ehitus- ja sisustustöödesse, mis osutus lõbusaks, kuid siiski kurnavaks meeskonnaharjutuseks.

Avamise päeval, 29. novembril 2018 oli töötajaid koos juhtgrupiga 53, aastavahetuseks oli meid juba 70. Praeguseks töötab Super Skyparkis ja vaaterattal Skywheel of Tallinn 115 nimest. Lõpuks keskust avades ei olnud veel valmis töötajate riietus- ja puhkeruumid.

Selleks, et kompenseerida avamise ja ehitusega seotud ebamugavusi, korraldasime töötajatele tasuta lõunasööke ning pakkusime pereliikmetele soodustusi. Järgnenud aasta kulus teeninduskvaliteedi taseme kindlustamisele.

Lõplikult saime kogu tiimi komplekteeritud veidi enne esimese tegevusaasta täitumist. Seni ei olnud harvad tööpäevad, mis algasid vahetuse vanema sõnadega: „Kallis tiim, täna on meil kuus inimest vähem, nii et oleme tublid!”. Sellest kujunes vanemate olijate jaoks lausa parool. Sellest hoolimata saavutasime märtsis, Hea Teeninduse kuu raames, eesmärgiks võetud kõrge reitingu.

Praegu on meil sooviavaldusi juba kordades rohkem kui inimesi tööle võtta saame. Esialgsest tiimist on noorte liikuva elustiili tõttu tänaseni tööl vaid kümmekond inimest, aga meie kogemus ütleb, et paljud tublid tegijad tulevad veel tagasi sõjaväest või Austraaliast elu mõtte otsingutelt ning naasevad meie juurde. Lahkujad on aga saanud väärika töökogemuse.